Azuma Makoto

Kruche piękno natury.


Jeżeli zapytacie znanego artystę Azumę Makoto, czym jest jego największa inspiracja, odpowie bez wahania: „Natura“. Ponieważ fascynuje go jej kruchość. W przypadku Miele wykorzystał przemijające źródło, jakim jest seria lodowych rzeźb, aby stworzyć artystyczną parabolę nawiązującą do sztuki kulinarnej na najwyższym poziomie.

„Posiadam głęboką, intuicyjną relację z kwiatami. Czy to w moim studio w Tokio, czy w trakcie moich podróży.“

Azuma Makoto, światowej sławy artysta kwiatowy

Światowy artysta

Epicentrum jego kreatywnej twórczości jest jego ekskluzywny butik w Tokio. Mimo wszystko często opuszcza on swoje rodzinne miasto, by podróżować po świecie, wystawiać i demonstrować swoją sztukę lub odkrywać nowe kwiaty i rośliny. Zawsze dąży do wyznaczania granic, aby móc je potem znowu przekraczać. Wszystko po to, aby stworzyć coś, co będzie miało realny wpływ na ludzkość.

Inspiracją dla dzieł Makoto jest „ikebana“ – tradycyjna, japońska sztuka układania kwiatów. Precyzyjne układanie kwiatów i komunikacja z nimi podczas tego procesu, wprawia Makoto w stan medytacji. Wtedy jest absolutnie spokojny i może wyzwolić swoją kreatywność. Rzeźby lodowe, które stworzył dla Miele, prezentują właśnie ten moment – i pozwalają go przeżyć innym osobom.

Syn szefa kuchni

Będąc synem kucharza, Makoto często obserwował swojego ojca przy pracy i wykształcił u siebie ogromny szacunek i podziw dla jego zawodu: „Gotowanie to wielka sztuka i jest bardzo podobne do układania kwiatów. W obu tych obszarach dobiera się, aranżuje i kontroluje naturalne materiały – myśli się również o tym, jakie emocje można tym wywołać u ludzi.“ Zarówno artyści, jak i mistrzowie kuchni zdają sobie sprawę z tego, że aby stworzyć coś niezwykłego, jest potrzebny najlepszy sprzęt.

„Przyglądałem się mistrzom kuchni i byłem pod wrażeniem ich niesamowitego artyzmu. Jak można wyrazić tak wiele różnych emocji tylko za pomocą jednej potrawy?“

Dużo zależy od sprzętu

Na pytanie o swój sposób pracy, Makoto natychmiast opowie Ci o swoich nożyczkach. Jeżeli chce się dokonać czegoś wielkiego, potrzebne jest narzędzie, na którym można polegać. Narzędzie, które jest tak naprawdę przedłużeniem ciała i za pomocą którego można kontrolować każdy najmniejszy szczegół.

Cztery kwiatowe instalacje

Makoto stworzył cztery różne instalacje kwiatowe – każda z nich inspirowana jest zarówno podstawową technologią urządzenia do zabudowy kuchennej, jak również naturalnymi krajobrazami. Lodowiec dla Dialog Oven, pustynia dla piekarnika, jezioro dla płyty indukcyjnej, las deszczowy dla urządzenia do gotowania na parze combi. W efekcie powstały połączenia kolorów i tekstur przedstawiające światy, których nikt wcześniej sobie nie wyobrażał. Każdy z nich to zaproszenie do odkrywania nowych wyżyn artyzmu, designu i sztuki.

„Ważne jest, aby czuć się dobrze. Ale także to, aby wzbogacać ludzi.“

Twoja kolej

Do biegu, gotowi, gotujmy!