Nowoczesna elegancja

Indukcja
Szybkość i wydajność: przy gotowaniu z indukcją ciepło powstaje bezpośrednio w dnie garnka, a wielkość garnka zostaje automatycznie rozpoznana. Nie ma praktycznie żadnych strat energii. Gotowanie jest wyjątkowo bezpieczne, ponieważ obszar wokół stref grzejnych pozostaje relatywnie chłodny. Wyjątkowa jest nie tylko elastyczność, ale również szybkość stref grzejnych PowerFlex. System indukcyjny znajduje – dzięki swoim zaletom – zastosowanie w wielu profesjonalnych kuchniach.
Gaz
Gaz jest źródłem energii prymarnej. co oznacza, że jego pochodzenie jest całkowicie naturalne i do wykorzystania nie są potrzebne żadne procesy przetwarzania. Gotowanie na gazie jest dlatego bardzo przyjazne środowisku.
Wok indukcyjny
Profesjonalizm: patelnia wok Miele to idealne połączenie formy i funkcjonalności. Patelnia idealnie pasuje do specjalnego wgłębienia. Ciepło zostaje idealnie rozprowadzone, a wynik jest znakomity. Dodatkowo inteligentny system ControlInduc® zapobiega przegrzewaniu się olejów i innych tłuszczów. Wok indukcyjny Miele oferuje wyjątkowe, zwiększające komfort funkcje, jak np. technologia Booster.
TeppanYaki
Nowoczesna japońska sztuka kulinarna: gotowanie na tepanie zalicza się do kulinarnych specjalności nowoczesnej kuchni. Potrawy są przygotowywane bezpośrednio na gorącej powierzchni ze stali szlachetnej. Podgrzewane indukcyjnie urządzenie Miele TeppanYaki dysponuje dwoma oddzielnymi strefami grzejnymi: w ten sposób można jednocześnie przygotować kilka potraw o różnej temperaturze i utrzymywać ich ciepło.
Wyciąg nablatowy
Dzięki nowemu wyciągowi nablatowemu Miele możliwe jest gotowanie bez uciążliwych oparów i zapachów. Dzięki umieszczeniu pośrodku pomiędzy dwoma elementami SmartLine opary są odsysane dokładnie tam, gdzie powstają. Wyciąg nablatowy można umieszczać obok elementów gazowych. W takim przypadku osłona służy jako magnetyczna ochrona przed płomieniami.
Cechy wyposażenia w zależności od modelu