Zrównoważony rozwój w Miele

Immer Besser:
z myślą o planecie, naszym jedynym domu

Dlaczego zrównoważony rozwój jest dla nas ważny

Nasza planeta przechodzi dziś głębokie zmiany – zmiany, których konsekwencje dopiero zaczynamy odczuwać.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za tworzenie lepszej i bardziej zrównoważonej przyszłości – od największej międzynarodowej firmy po najmniejsze gospodarstwa domowe. Motto „Immer Besser“ oznacza nasze przekonanie co do tego, aby zawsze stawać się jeszcze lepszymi we wszystkim, co robimy.

Motywuje nas do ciągłego rozwijania lepszych, inteligentniejszych urządzeń, aby zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy, które z nich korzystają, stawały się bardziej zrównoważone – z pokolenia na pokolenie.

Dowiedz się na tej stronie, jakie poczynamy kroki na naszej drodze ku lepszej przyszłości.

Nasze cele dla lepszej przyszłości

Ratowanie naszego wspólnego domu to wyścig z czasem. Z tego powodu stale rozwijamy nasze ambitne cele i zwiększamy nasze zaangażowanie. Dzięki tym obietnicom chcemy dalej podążać wybraną przez nas drogą:

Wdrażanie zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach

Nieustannie pracujemy nad tym, aby zrównoważony rozwój stał się istotną częścią każdej fazy cyklu życia produktu – w całym łańcuchu wartości, a zwłaszcza w fazie użytkowania przez naszych klientów.

Produkowanie urządzeń neutralnych dla środowiska

Naszą ambicją jest opracowywanie najlepszych produktów i usług o jak najmniejszym wpływie na środowisko – tak, aby były one całkowicie neutralne pod względem emisji CO₂.

Aby zapobiegać odpadom, przywracamy stare urządzenia do życia

Naszym celem jest stworzenie zamkniętego łańcucha wartości Net-Zero Waste, w ramach którego wszystkie materiały użyte w naszych urządzeniach wracają do obiegu po zakończeniu ich cyklu życia.

 

Więcej informacji na temat zaangażowania firmy Miele w zrównoważony rozwój można znaleźć w naszym aktualnym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju.

 

 

Czy już o tym wiesz?

Zrównoważony rozwój nigdy nie oznacza przestoju. Traktujemy go jako coś, co pozwala nieustannie rozwijać markę Miele – przy każdym projekcie i każdej inicjatywie pracujemy nieprzerwanie nad tym, aby zrównoważony rozwój stał się istotną częścią naszych innowacji.

Miele tworzy inteligentne trasy przejazdu

Każdego dnia Miele opracowuje optymalizację trasy dla pojazdów serwisowych, aby zmniejszyć liczbę pokonywanych kilometrów, a tym samym poziom emisji.

 


 

Miele wspiera markę McDonald's innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie prania

Miele wspiera globalną, wiodącą w sektorze gastronomicznym firmę McDonald's w odzyskiwaniu tłuszczu, jednocześnie zmniejszając ilość tłuszczu, która w przeciwnym razie trafiłaby do kanalizacji.
Odzyskany tłuszcz jest wykorzystywany do produkcji biopaliwa.
 

  

Zielone projekty

Wyścig o uratowanie naszej planety przybiera na sile. Tak samo jest też z naszym zaangażowaniem w realizację określonych celów. Jednakże nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami. Tutaj znajdują się niektóre projekty, nad którymi pracujemy z innymi podmiotami, aby móc stawić czoła kryzysowi klimatycznemu.

Wspieranie badań w zakresie efektywności energetycznej

Dom przyszłości łączy w sobie innowacyjność, design i efektywność energetyczną. W ramach projektu „Minimalny wkład, masymalna produkcja“ (ang. Minimal Input, Maximum Output, MIMO), który został zaprezentowany przy okazji międzynarodowego konkursu „Solar Decathlon“ na rzecz zrównoważonego mieszkania, byliśmy jednym ze współtwórców innowacyjnego systemu pomp ciepła, który wykorzystuje ciepło generowane przez urządzenia kuchenne do ogrzewania i chłodzenia domów. W trakcie trwania konkursu system ten został po raz pierwszy zainstalowany w budynku, aby móc przetestować go w rzeczywistych, codziennych warunkach użytkowania i zmierzyć jego efektywność energetyczną.

Zrównoważony dom Miele

Joost Bakker, jeden z czołowych australijskich ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju, we współpracy z firmą Miele opracował rozwiązanie „Greenhouse-Future Food System“. Dom z dwiema sypialniami jest zamkniętym systemem, który zapewnia mieszkańcom energię i żywność. Każde urządzenie Miele w tym domu zostało dokładnie przetestowane pod kątem spełniania najwyższych standardów w zakresie oszczędzania energii i efektywności.
 

Prawa do zdjęcia: Earl Carter

Zielona Kopenhaga

Będą podstawowym dostawcą, Miele odgrywa kluczową rolę w tworzeniu pierwszego w Danii „zielonego miasta“. Dostarczamy około 15 000 urządzeń gospodarstwa domowego na potrzeby realizacji projektu w na nowo zaprojektowanej dzielnicy Kopenhagi.

Rój pszczół

Miele wspiera różne inicjatywy pracowników w zakresie zapewnienia dobrostanu pszczół, dzięki którym na polach wokół niektórych naszych zakładów słychać brzęczenie, co ma pozytywny wpływ na ekosystem w tych obszarach.

Stosowanie „zielonej stali“

W ramach projektu pilotażowego firma Miele będzie w przyszłości zaopatrywać się w ekologiczną stal u swojego partnera Salzgitter AG. Zastosowanie tego materiału pozwoli na zmniejszenie emisji CO₂ w procesie produkcji o ponad 66%: dzięki wykorzystaniu przyjaznych dla klimatu źródeł energii i ponownemu wykorzystaniu złomu stalowego. Dzięki tej zmianie Miele przyczynia się do dalszej redukcji emisji pochodzących z nabywanych towarów i usług.

Razem możemy więcej

Małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą mieć duże znaczenie dla naszej planety. Poniżej przedstawiono pięć domowych trików, które pomogą Ci efektywniej korzystać z urządzeń Miele i które sprawią, że zrównoważony rozwój zagości również w Twoim domu.

Miejsce w lodówce

Zbyt pełna lodówka nie jest w stanie efektywnie chłodzić żywności i zużywa więcej energii. Z tego powodu zawsze należy zostawić trochę wolnego miejsca.
 

Oszczędne stosowanie detergentów

Przemyślane dozowanie środków czyszczących pomaga chronić środowisko. Dzięki TwinDos – automatycznemu systemowi dozowania Miele – dozowanie jest jeszcze łatwiejsze i można zaoszczędzić do 30% detergentu*.

* w porównaniu z dozowaniem ręcznym

Oszczędzające zasoby pranie pojedynczych rzeczy

Aby oszczędzać wodę i energię, pralka powinna być załadowana w jak największym stopniu – jeśli pozwalają na to tkaniny. Funkcja Miele SingleWash pomaga oszczędzać zasoby również podczas prania pojedynczych rzeczy.

  

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Nasza planeta ma ograniczone zasoby. Oznacza to, że nie możemy już dłużej używać produktów i zwyczajnie je wyrzucać. Zamiast tego musimy przejść na system bardziej obiegowy, w ramach którego będziemy w stanie zapewnić dłuższą żywotność urządzeń, naprawiać je w razie potrzeby oraz ponownie wykorzystywać i przetwarzać części i materiały, aby zmniejszyć ilość odpadów. Wszystko to pozwoli na zmniejszenie naszego śladu ekologicznego.

Dłuższa trwałość dzięki lepszemu wykonaniu

Miele testuje większość swoich urządzeń gospodarstwa domowego pod kątem okresu użytkowania wynoszącego 20 lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które produkty są testowane, odwiedź naszą stronę „ 20 lat użytkowania“.

Neutralność pod względem emisji CO₂ we wszystkich lokalizacjach

Firma Miele zobowiązała się do wdrożenia inicjatywy „Science Based Targets“ (SBTi) i jest neutralna dla klimatu (zakres 1 i 2) we wszystkich swoich lokalizacjach. Ważny kamień milowy: ograniczymy emisje w fazie użytkowania naszych produktów (zakres 3.11) o 15% w latach 2019–2030, ponieważ stanowią one największą część naszego całkowitego śladu CO₂.

Twoje prawo do naprawy

W naszym magazynie centralnym utrzymujemy stały zapas ponad 70 000 oryginalnych części zamiennych Miele. Dzięki temu możemy zapewnić dostępność części zamiennych jeszcze długo po zaprzestaniu produkcji urządzeń – do 15 lat, a co najmniej 10 lat po zakończeniu produkcji danej serii.

„Immer Besser“ oznacza nieustanną troskę

Jako firma rodzinna wierzymy, że przyszłość musi być zrównoważona i że nasza odpowiedzialność nie kończy się na bramie fabryki. Z tego powodu dokładamy starań, aby wszystko, co robimy, było bardziej zrównoważone, pomagając jednocześnie innym robić to samo. Tylko wspólnymi siłami możemy sprostać wyzwaniom, przed którymi stoi nasz świat.

Do zrównoważonego rozwoju podchodzimy na poważnie

Ponad 50% naszego budżetu na badania i rozwój przeznaczamy na opracowywanie bardziej zrównoważonych urządzeń i usług. Duża część sprzedanych w 2020 roku pralek Miele ma najwyższą na rynku klasę efektywności.

Jakość to trwałość

Od momentu powstania firmy istotą naszej filozofii produktowej jest stosowanie wysokiej jakości materiałów i wyrafinowanych metod produkcji, aby wytwarzać produkty o wyjątkowo wysokiej jakości i dużej trwałości. Dzięki trwałemu urządzeniu Miele można więc mieć pewność, że zużyje się mniej.


Niezawodny partner

Zatrudniamy ponad 22 300 osób, których dobrobyt jest dla nas bardzo ważny. Wspieramy wszystkich naszych pracowników poprzez różne oferty HR, a naszą misją jest bycie niezawodnym partnerem zarówno dla sektora przemysłowego, jak i społeczeństwa.

Nasi ambasadorzy

Jesteśmy zaangażowani we współpracę z wiodącymi orędownikami zrównoważonego rozwoju w naszej podróży do zrównoważonej przyszłości. W naszej najnowszej serii treści "Historie z naszego jedynego domu" świętujemy wysiłki naszych ambasadorów, którzy wprowadzają prawdziwe zmiany, zawsze starając się działać lepiej i stale się doskonalić. Duch, który pasuje do wartości marki Miele i ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Epizod 1: Norbert Niederkofler​

Norbert Niederkofler czerpie inspirację z natury Południowego Tyrolu, skąd pochodzi - jego podejście do etycznego gotowania i pozyskiwania składników z lokalnych gospodarstw stało się podstawą gastronomicznej rewolucji, którą nazwał "Cook the Mountain".

Jego filozofia opiera się na szacunku dla ludzi, produktów i naszej planety, odzwierciedlając etos Miele polegający na osiąganiu lepszych wyników przy mniejszych nakładach, unikaniu marnotrawstwa, optymalizacji łańcuchów dostaw i osiąganiu jakości bez kompromisów dzięki produktom, które są trwałe.

Epizod 2: Kyle Connaughton

Kyle Connaughton prowadzi wyróżnioną 3 gwiazdkami Michelin restaurację SingleThread w hrabstwie Sonoma w Kalifornii wraz ze swoją żoną, Katiną Connaughton, która jest odpowiedzialna za farmę SingleThread.

Sezonowość produktów z farmy dyktuje wszystko: od tego, co pojawia się na talerzach, po resztki każdego posiłku, które wracają na farmę, aby pielęgnować glebę. Cyrkularność i ogólnie zrównoważone podejście są podstawą działania zarówno farmy, jak i restauracji: tworzenie doświadczeń, które zapewniają ludziom lepsze połączenie z planetą i sobą nawzajem; nieustanna praca i ciągłe doskonalenie; oraz dzielenie się wiedzą z lokalną społecznością.

Kształtowanie zrównoważonej produkcji

W Miele nie tylko nieustannie badamy bardziej zrównoważone praktyki produkcyjne i serwisowe, ale także staramy się wspierać zrównoważoną konsumpcję. A jeśli chcesz inspirować innych, musisz dawać przykład. Dlatego nieustannie szukamy ulepszeń - takich jak tworzenie treści z myślą o zerowej ilości odpadów: od używania butelek na wodę wielokrotnego użytku i baterii wielokrotnego ładowania, po brak papieru i kompensację emisji.

W uznaniu za zrównoważone praktyki filmowe wdrożone podczas produkcji "Stories from our only home", Miele otrzymało nagrodę Green Seal od Environmental Media Association.

Raport Miele dotyczący zrównoważonego rozwoju

Nowy raport firmy Miele dotyczący zrównoważonego rozwoju jest już dostępny do pobrania. Firma Miele potwierdza w nim swoje zaangażowanie we wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainable Development Goals, SDG), opublikowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, i zobowiązuje się do realizacji celu 2 stopni w ramach międzynarodowej polityki klimatycznej. Podobnie jak w przypadku poprzednich raportów, w tej edycji zastosowano wytyczne Global Reporting Initiative (GRI)*.

Raport dotyczący zrównoważonego rozwoju za rok 2023

 

 

Raport dotyczący zrównoważonego rozwoju za rok 2021

  

Raport dotyczący zrównoważonego rozwoju za rok 2019

  

Kontakt

W przypadku pytań dotyczących redakcji i treści można kontaktować się z działem komunikacji ds. zrównoważonego rozwoju w dziale prasowym i public relations Miele: nachhaltigkeit@miele.de