Wydajna technologia w Twojej kuchni

Tryb otwartego obiegu powietrza
Wyciągi kuchenne Range wyłapują opary kuchenne, odfiltrowują molekuły tłuszczu i absorbują zapachy. Wyciąg kuchenny jest wykonany w taki sposób, że powietrze podczas procesu gotowania jest transportowane z kuchni bezpośrednio na zewnątrz. W tych modelach wymagane jest przebicie ściany oraz doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, żeby zagwarantować wystarczającą wentylację.
Tryb zamkniętego obiegu powietrza
Wyciągi kuchenne Range pracujące w zamkniętym obiegu powietrza odfiltrowują cząsteczki tłuszczu i zapachy z oparów kuchennych przy wykorzystaniu metalowego filtra. Poprzez neutralny zapachowo filtr węglowy czyste powietrze jest transportowane z powrotem do pomieszczenia, powietrze krąży w zamkniętym pomieszczeniu. Wyciągi pracujące w zamkniętym obiegu powietrza nie wymagają przebijania ścian ani rur wylotowych, co czyni ich instalację znacznie prostszą. W wielu pomieszczeniach mieszkalnych ta technologia jest jedyną dostępną opcją.
Opcje wentylatorów
Wyciągi kuchenne Range wymagają wydajnych wentylatorów wewnętrznych lub zewnętrznych, żeby działać prawidłowo i efektywnie. Wentylatory Miele Range mają albo 700 m³/h albo 1100 m³/h dla urządzeń 30 cali, 36 cali i 48 cali i są oferowane oddzielnie.
Cechy wyposażenia w zależności od modelu